Olimpiade si concursuri

0
4002

Ș C O A L A G I M N A Z I A L Ă N R. 1 7 8
STR. DRIDU NR.2, SECTOR 1, BUCUREȘTI
TEL/FAX: 021 667.03.35
E-mail: scoalanr178@gmail.com
Site: www.scoalanr178.ro

REZULTATE LA CONCURSURI/OLIMPIADE AN SCOLAR 2017-2018

Nr. crt Concursul/olimpiada Nume si prenume elev
Rezultate Concursuri/olimpiade scolare
1. Olimpiada de Lectură ca abilitate de viaţă Marita Ana-Maria Cristina – Mențiune – etapa pe municipiu, Premiul al II-lea, faza pe sector
Simzianu Ștefania – Mențiune – etapa pe municipiu, Mențiune – etapa pe sector
Vasile Irina, mentiune la faza pe sector;
Campeanu Andra, mentiune la faza pe sector;
Vasile Irina , mentiune la faza pe municipiu.
2. Olimpiada de Limbă şi Literatură Română Marița Ana Maria Cristina – Premiul al III-lea, faza pe sector
Simzianu Ștefania – Mențiune, faza pe sector
Banica Ana-Maria, mentiune la faza pe sector;
Vasile Irina, mentiune la faza pe sector
3. Olimpiada de matematica etapa pe sector
Dumitrescu David clasa V A,
Nicula Andrei- clasa a VI-a A,
Balcau RaresVIII-a A.
Elevi calificati la etapa pe municipiu:
Nicula Andrei- clasa a VI-a A;
4. Concursul municipal
“Matematica de 5 stele” Voichin Irina Premiul II
Lazea Tudor- Mentiune -clasa a VI-a A.
5. Concursul National de matematica Laurentiu Panaitopol Elevi participanti(VI A):
-Nicula A.
-Rugina M.
-Soare Diana
-Opran D.
-Lazea T.
6. Concursul National de matematica „Profu‘ de mate  Diploma de Excelenta :
Nicula Andrei,
Feczko Zoltan
7. Concursul „Lumina Math”-etpa nationala Nicula A.(VI A)-Mentiune
Opran D.(VI A)-Mentiune
8. Concursul Național Emil Palade Etapa pe municipiu
Nicula Andrei-Premiul III
Oancea Maia Teodora-Premiul III
Cristache Alesia Maria – Mențiune
Bănică Radu- Mențiune
Feczko Zoltan- Mențiune
9. Concursul Național Terra Etapa pe municipiu
Soare Diana-Premiul III
Nicula Andrei-Premiul II
Etapa națională
Nicula Andrei- Premiul II
Soare Diana- Premiul II
10. Olimpiada de istorie Zlotea Gabriel -Mențiune-etapa pe sector
11. Olimpiada de religie faza pe sector:
Marița Ana Maria Cristina – Premiul al III-lea,
Ciofu-Leca Elena Daniela – Premiul al III-lea, Console Alexandra Oana – Mențiune
12. CONCURSUL INTERDISCIPLINAR CU PARTICIPARE NATIONALA „English is funtastic” cu Inspectoratul Scolar Judetean Olt, cf. acord de parteneriat cu Scoala Gimnaziala nr 1 Slatina 1. DOGARU VLAD CRISTIAN, Premiul I, concursul interdisciplinar cu participare nationala „English is funtastic!” CAEJ Olt, poz.33 – sectiunea eseu in limba engleza
2. TANASE ANDREI BOGDAN, Premiul III, concursul interdisciplinar cu participare nationala „English is funtastic!” CAEJ Olt, poz.33- sectiunea eseu in limba engleza

13. OLIMPIADA DE LIMBA ENGLEZA CLASELE VII-VIII Etapa pe sector
TOMESCU CL. MATEI P III
CONSOLE R.ALEXANDRA OANA M
SCUREI-PUIU MIRCEA ALEXANDRU PII
BÃNICÃ S. ANA TEODORA PII
ILINCA V. DANA PIII
CÎMPEANU P. ANDRA LUIZA M
Etapa pe municipiu
SCUREI-PUIU MIRCEA ALEXANDRU PIII
BÃNICÃ S. ANA TEODORA PIII
14. Cine știe Olimpism, câștigă! Etapa pe municipiu-Locul I
Nicula Andrei
Manole Ariana
Voichin Irina
15. Olimpiada Gimnaziilor fotbal baieti – locul III
16. Olimpiada Gimnaziilor- handbal baieti handbal baieti – locul I
17. Concursul de creaţie literară Tinere Condeie faza pe municipiu:
Marița Ana Maria Cristina – Premiul al II-lea –
Console Alexandra Oana – Mențiune
18. Expoziția Drepturile Omului pentru toți Console Alexandra – Diploma de Excelență
19. Expoziția Marii Uniri Premiul I- faza pe Municipiu-clasele a V-a A, a V-a B și a VII-a A(70 elevi)
20. Festivalul Internațional de Poezie Nichita Stănescu Marita Ana-Maria Cristina – Premiu special
Boiangiu Daria, mentiune
21. Festivalul Internațional de Creație și Interpretare Ana Blandiana Console Alexandra Oana – Mențiune
22. Concursul Național de Eseuri și Creație Plastică Lumea din cuvinte și culoare Ciofu-Leca Daniela – Premiul I
Console Alexandra Oana – Premiul al II-lea
Ionescu Raluca, Clasa a VII-a A – Mențiune

23. Concursul National de Creatie Literara George Tutoveanu Marita Ana-Maria Cristina – Premiul al II-lea
Mirea Ioana Monica – Mențiune
Console Alexandra Oana – Mențiune

24. Concursul National de Creatie Literara Ion Creanga Marița Ana Maria Cristina – Premiul al II-lea

25. Proiectul Național Cultural-Artistic Creangă… la el acasă Mirea Ioana Monica – Premiul I
Marita Ana-Maria Cristina – Premiul al II-lea

26. Festivalul National de Poezie Gellu Naum Marita Ana-Maria Cristina – Premiul al II-lea, faza pe municipiu, Mențiune la faza regională
Console Alexandra Oana – Mențiune, faza pe municipiu

27. Concursul transdisciplinar Povești călătoare Marita Ana-Maria Cristina – Premiul I, Premiul al II-lea
Console Alexandra Oana – Premiul al II-lea, secțiunea Creație literară
Stancu Luca Adrian – Premiul al III-lea, secțiunea Referate
28. Simpozionul Municipal de comunicări și referate ale elevilor Fețe ale alterității Houleihel Georges Sebastian – Premiul al III-lea, secțiunea Eseu
Stancu Luca Adrian – Premiul al III-lea, secțiunea Referat
Dumitru Miruna, premiul III;
Jurcan Sonia, premiul II;
Gherase Denisa,premiul III
Mihai Carla, mentiune.
29. Concursul Regional de Creație Literară Festivalul Poeziei cu Formă Fixă Marita Ana-Maria Cristina – Premiul al II-lea, secțiunea Haiku
Console Alexandra Oana
– Premiul I, secțiunea Caligramă,
-Premiul al III-lea, secțiunea Acrostih

30. Concursul Regional TehnoFest Marița Ana Maria Cristina – Premiul I, Premiul al III-lea
Jianu An – mentiune
Gherase Denisa, premiul III;
Dumitru Miruna, premiul I si premiul II
31. Salvați planeta albastră Spulber Matei Alexandru – Premiul al III-lea
Stancu Luca Adrian – Premiul al III-lea
32. Acord de parteneriat cu CCD Galati,,Holocaust-Never Again!” Spulber Matei-Premiul I
Schmidt Mario-Premiul Special
Marita Ana Maria-Premiul I
Mirea Ioana Monica- Premiul Special
Ispas Cristiana- Premiul Special
33. Proiect Educational,,Din suflete curate de copii”- la nivel de scoala nivel gimnazial -clasa a V-a A – Premiul I si trofeul ,,Bradutul de poveste”
nivel primar – clasa a II-a A- Premiul I și
trofeul ,,Bradutul de poveste”
clasa a V-a B -Premiul de popularitate
34. Proiect CAERJ-,,Drepturile mele-drepturile copilului”-domeniul ed.civica, voluntariat si proiecte caritabile. Console Alexandra-Premiul I
Simzianu Ștefania-Premiul I
Iliescu Raluca-Premiul I
Costea Andreea – Premiul al II-lea
Mirea Ioana Monica – Premiul al III-lea
35. Simpozionul Municipal „Copilăria de ieri şi de azi. Valenţe educative” Ed. a III-a,
organizat de Școala Gimnazială Nr.178 Creatii plastice si literare, Nivel gimnazial:
Dumitrescu David-Premiul I
Crengea Raluca-Premiul al III-lea
Marita Ana-Maria Cristina – Premiul I
Stancu Luca – Premiul al III-lea
Banica Ana-Maria – Premiul I
Jianu Ana –P. Special
36. Acord de parteneriat,,100 de ani de la Marea Unire”-Lic. Al. Vlahuță în parteneriat cu ISMB Stanciu Constanța-organizator concurs
Premii:
Pavel Nicolas-Premiul I
Console Alexandra-Premiul I
Florea Cristian-Premiul I
Dicu Vlad-Premiul II
Rădulescu Maria-Premiul II
37. Concurs CAEM-,,Clubul Micilor Istorici”-inclus în Programul Național România Centenară Cîrje Maria Sara -Premiul II
Lazea Tudor-Premiul II
38. Masa rotunda regionala,,24 Ianuarie-Unirea, natiunea a facut-o!” Marița Ana Maria –Premiul I
Console Alexandra-Premiul I
Mirea Ioana Monica – Premiul al II-lea
Ispas Cristiana – Premiul al II-lea
Simzianu Ștefania – Premiul I
Ciofu-Leca Daniela – Premiul al II-lea
Pîslaru Iulia Elena – Premiul al III-lea

39. Simpozion Transfrontalier-Arad ,,Scoala si familia-vectori ai integrarii copilului” Console Alexandra-Premiul I
40. Centenarul Romaniei Mari-organizarea concursului-faza pe scoala Calificati la etapa pe Municipiul Bucuresti
-9 elevi
Clasa a VII-a A:
Console Alexandra
Marita Ana Maria-Mentiune-municipiu
Pavel Nicolas
Ciofu-Leca Daniela
Houleihel Sebastian
Mirea Ioana
Schmidt Mario
Clasa a VIII-a B:
Corciu Albert
Andrei Diana
41. Concurs Național-CAEN cu finanțare MEN,,Drepturile copilului în imagini” Simion Daria Teodora – Premiul I
Cîrje Maria Sara – Mențiune
42. Concurs Național-CAEN cu finanțare MEN,,Lecții cu Nichita” 24 lucrări în concurs
Marinescu Beatrice-Premiul III
Boiangiu Daria-Mențiune
Marița Ana Maria –P. Special
Cîrje Maria Sara-P. Special
43. Proiect PROEDUS-Primăria Copiilor Tabara de vară la Neptun pentru elevii reprezentanți ai școlii în acest proiect:
Cîrje Maria Sara
Cristache Maria
Buturugă Sarah
Nedelcu Teodora
Jurcan Sonia
Pavel Nicolas
Gheorghe Eduard

 

Rezultate olimpiade an scolar 2015-2016

Elevii scolii s-au calificat la olimpiade si au obtinut rezultate bune si foarte bune:

Olimpiada de limbă, comunicare şi lit. română -Simzianu Ştefania, clasa a V-a A – Premiul al III-lea – faza pe municipiu- Simzianu Ştefania, clasa a V-a A – Menţiune – faza pe sector- Console Alexandra – clasa a V-a A – Premiul I – faza pe sector
Olimpiada de lectura Sorescu Ioana Alexia, clasa a VII-a A – Premiul al II-lea – faza pe municipiu, Premiul al II-lea – faza pe sector;- Console Alexandra – clasa a V-a A – Premiul al III-lea –faza pe sector- Diţi Miruna Anne Marie, clasa a VII-a A – Menţiune –faza pe sector-Grebeșiț Clara -Menţiune –faza pe sector-Culea Iasmin- Menţiune –faza pe sector-Ghiban Karina- Menţiune –faza pe sector
Concursul de creație literară Tinere condeie Mariţa Ana Maria –Menţiune – faza pe municipiu
Olipiada creativității Cls. a VII-aEtapa pe sector1.Premiul II – Sorescu Ioana Alexia2.Premiul III – Chirea Ion Cristian3.Premiul III – Chirila Mihnea Andrei4.Premiul III – Stoian Teodora Elena

Etapa pe municipiu

1.Premiul III – Chirila Mihnea Andrei

2.Premiul III – Sorescu Ioana Alexia

Clasa a VIII-a

Etapa pe sector

  1. Premiul II – Grebesit Clara Diana
  2. Premiul II – Predescu Anastasia Raisa
  3. Premiul III – Constantin Traian Alexandru
  4. Premiul III – Rotaru Ioana Alice
  5. Mentiune – Berlic Adrian
  6. Mentiune –Ghiban Karina
  7. Mentiune – Ilinca Mihai
  8. Mentiune – Oprea Ana Maria
  9. Mentiune – Eseanu Raluca Maria

Etapa pe municipiu

1.Premiul I – Grebesit Clara Diana

2.Premiul II – Predescu Anastasia Raisa

3.Premiul III – Constantin Traian Alexandru

4.Mentiune – Rotaru Ioana Alice

Olimpiada de chimie CHIRILA MIHNEA-premiul III-etapa pe sector, mentiune-municipiuCIOPONEA RARES-mentiune –sector, premiul III-etapa pe municipiu
Concursul International ,,Play Energy”/2015 MATEIU CEZARA, MATEI HORIA, PREDESCU RAISA, GREBESIT CLARA, CULEA IASMIN, ROTARU ALICE- PREMIUL DE ORIGINALITATE
Olimpiada de istorie GHIBAN KARINA-premiul III-etapa pe sectorGHIBAN KARINA -mentiune-etapa pe municipiu
Concursul Terra TOMESCU MATEI-Mentiune-sector, Mentiune-Municipiu, PREMIUL SPECIAL-ETAPA NATIONALA

Olimpiada de matematică Etapa pe sector: Nițe Emanuel Ștefan VII A , Răduț DragoșVII A,

Luță Vlad,Predescu Raisa,Ghiban Karina cls aVIII-a A

 

La Concursul de creaţie literară din cadrul Proiectului,,Pădurea-Izvor de viaţă” CAER -Mariţa Ana Maria, cls aV-a A  Premiul I.

La Concursul organizat de Special Olympics – 6 premii la Secţiunea Desen și un premiu la secțiunea Prezentare.

 

diploma-terra-001

001 002 

 

 

Rezultate olimpiade an scolar 2014-2015

 

Elevii scolii s-au calificat olimpiade (exemple selective):

 la Olimpiada de Limbă, comunicare şi literatură romană: Menţiune la faza pe sector prin elevul Radut Dragos, clasa a VI-a A;

  • la Olimpiada Lectura ca abilitate de viaţă, cele două eleve de la clasa a VIII-a A calificate la faza pe municipiu au obţinut Premiul I – Buteică Luiza Paula – şi Premiul al III-lea – Dumitrescu Ioana;
  • la Concursul interdisciplinar Cultură şi spiritualitate românească, faza pe municipiu: un Premiul III – Buteică Luiza Paula, clasa a VIII-a A;
  • la Concursul de creaţie literară Tinere Condeie, la etapa municipală, secţiunea Poezie am obţinut Premiul III – cu eleva Sorescu Ioana Alexia şi o Menţiune: Diti Miruna Anne-Marie, ambele din clasa a VI-a A.
  • Olimpiada de matematică   Etapa pe municipiu BALCAU BOGDAN-VIIIA, DUMITRESCU IOANA-VIIIA
  • Olimpiada de religie calificaţi la Etapa pe municipiu:BUTEICA LUIZA-VIIIA, HASCU IULIA-VIIIA, GAVRILA LOREDANA-VIIIA
  • Olimpiada de biologie: Etapa pe sector:CHEROIU STEFAN-VIIIB, RADU ALIN-VIIIB,GAVRILA LOREDANA-VIIIB, PLOCON FLAVIUS-VIIIA, DOBROGEANU VLAD-VIIIA, MLADIN STEFAN-VIIIA
  • Olimpiada de Limba engleza:

REZULTATE FAZA PE SECTOR

CLASA a-VII-a A

  1. GHIBAN   KARINA MARIA – PREMIUL III
  2. GREBESIT CLARA DIANA- MENTIUNE

3 .PREDESCU ANASTASIA RAISA- MENTIUNE

  1. ROTARU IOANA ALICE- MENTIUNE

 

CLASA A-VIII-A

  1. DUMITRESCU IOANA-ANDREEA – PREMIUL III
  2. GABUDEAN MARA – PREMIUL III
  3. STAMATESCU IRINA- PREMIUL III

REZULTATE- FAZA PE MUNICIPIU 2015

 

  1. GABUDEAN MARA –PREMIUL I
  2. DUMITRESCU IOANA –ANDREEA – PREMIUL III
  3. STAMATESCU IRINA- PREMIUL   III

4 .GHIBAN KARINA MARIA – MENTIUNE

Concursul Terra – geografie calificati etapa pe municipiu: THEODORESCU DANIEL-VA, SORESCU IOANA-VIA

Rezultate la concursuri şcolare

În scoala noastră s-aorganizat Concursul Evaluare in Educatie si au fost obtinuteurmatoarele rezultate:

  • Romana: Etapa I-9 medalii de aur, 11 medalii de argint si 14 medalii de bronz
  • Matematica:3 medalii de aur, 6 medalii de argint si 8 medalii de bronz
  • engleza:4 medalii de aur, 6 medalii de argint si 4 medalii de bronz

001 003

REZULTATE MATEMATICA-EUCLID-ETAPA A II-A(25.01.2015)

Rezultate-LB. ROMANA -EUCLID-ETAPA a II-a-18.01.2015

REZULTATE -EVAL. IN EDUCATIE dupa contestatii-LB. ROMANA-ETAPA I-6.12.2014

REZULTATE -EVALUAREA IN EDUCATIE-LB. ENGLEZA(29.11.2014)

REZULTATE EUCLID-MATEMATICA-ETAPA I-23.XI. 2014

REZULTATE -EUCLID-LB. ROMANA-25.10.2014

rezultate matem-evaluare-18.10.2014

Rezultate Euclid Limba Romana 17.05.2014

Rezultate-engleza II-29.03.2014

Rezultate-evaluare-romana II-8martie 2014

CENTRALIZATOR EVALUARE IN EDUCATIE – MATEMATICA-PUNCTAJE DIPLOME-mate-2

REZULTATELE-CONCURS – ISMB  – Scoala altfel – Saptamana ” Sa stii mai multe sa fii mai bun!”

REZULTATELE CONCURSULUI ÎN CADRUL PROGRAMULUI „SA STII MI MULTE SA FII MAI BUN”
                                                          ÎN SĂPTĂMÂNA 7-11.04.2014  DOMENIUL ȘTIINȚIFIC:
                                                LOCUL II : ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 178 – FAZA PE MUNICIPIU

REZULTATELE-CONC. TINERE-CONDEIE 178 -2014

Rezultate-Tinere-condeie 2014

DISTRIBUIȚI