EDITIA A II-A a PROIECTULUI EDUCAȚIONAL ”STELUȚELE UNIUNII EUROPENE” 9 MAI 2016

0
1057

La 9 mai  sărbătorim PACEA ȘI UNITATEA în Europa .

Manifestările   organizate cu acest prilej la Scoala Gimnaziala Nr 178 , dovedesc faptul ca buna educare a elevilor de astazi va fi o bucurie pentru familie , o speranţă pentru societate şi un dar pentru poporul în care trăiește.

Europa devine o comunitate de state, ce cultivă un set de valori comune şi un ideal politic, toate acestea fiind reprezentate prin motto-ul Uniunii Europene : “Unită în diversitate !”, care simbolizează faptul că, prin intermediul Uniunii Europene, populaţia europeană este unită în promovarea păcii şi prosperităţii, şi că diversitatea culturală, de tradiţii şi limbi a Europei constituie un element pozitiv pentru acest continent, idealul european fiind în sine, o realitate în devenire, care va continua să înflorească.

 

 

DISTRIBUIȚI