Concursul Internațional “Basmele Reginei Maria” 2017

0
1582

Miercuri, 5 iulie 2017, în grădina Palatului Elisabeta au fost acordate premiile Concursului Internațional de Creație Originală “Basmele Reginei Maria”, desfășurat  sub Înaltul Patronaj al Altețelor Lor Regale Principesa Moștenitoare Margareta și Principele Radu ai României, Ediția a XII-a.

Competiția literară adună anual aproape o mie de elevi-concurenți, iar peste o sută dintre ei primesc premii. Concursul are acum caracter internațional, alăturând elevilor români colegi ai lor din Italia, Turcia, Serbia și Grecia. Ca în fiecare an, premiile au fost înmânate elevilor câștigători de către Principesa Moștenitoare Margareta.Concursul are două secțiuni la concursul de creație literară — basm și pagini de jurnal și două secțiuni la concursul de artă plastică — pictură digitală și pictură clasică. Concursul internațional “Basmele Reginei Maria” a avut prima ediție în anul 2006 și a fost creat la inițiativa Palatului Copiilor din Craiova și a Inspectoratului Școlar Județean Dolj, cu participarea Colegiului Național “Frații Buzești” și a Colegiului Național “Carol I” din municipiul Craiova.

În urma participării la acest concurs, școala noastră a câștigat numeroase premii după cum urmează:

Sectiunea creație literară – elevi coordonați de prof. Cîrje Iuliana:  Cîrje  Sara Maria, cls. a V-a A -Premiul I,  Marița Ana Maria, cls. a VI-a A -Premiul I

Sectiunea arta plastică – elevi  coordonați de prof.Cîrje Iuliana:  Iancu Ana Maria , cls. a V-a A – Premiul I, Simion Daria Theodora, cls. a V-a A- Premiul III

Sectiunea arta plastică – elev coordonat de prof. Nițe Mihaela:  Simion Maria cls. a VIII-a A Premiul III

Sectiunea arta plastică – elevi coordonati de prof. Pătulea Cristina:  Oancea Luca Nicolae,   cls. I A- Premiul I, Ilie Maria, cls. I A- Premiul III,

Sectiunea arta plastică – elev coordonat de prof. Costea Laurenția:  Oancea Maia Teodora, cls. a IV-a B Premiul I

Felicitări elevilor participanți și profesorilor coordonatori!

Apariție la TVR:    https://youtu.be/Nzr5f9DLESc

DISTRIBUIȚI