Proiectul „World’s Largest Lesson”- 2016

În săptămâna 19 – 23 septembrie 2016 s-a desfăşurat proiectul  mondial „World’s Largest Lesson”- 2016, la care elevii noştri si cadrele didactice au participat cu mare bucurie, organizând activităţi care au avut în vedere toate obiectivele dezvoltării mondiale.

Coordonatori: Daniela Paizan, director, profesor de istorie;Roman Florentina, dir.adj., profesor de geografie;              Milescu Raluca Mihaela, profesor de limba engleza.

1. Perioada: 19-25 septembrie 2016
  2. Au participat 180 de elevi si 12 cadre didactice
  3. Obiective educationale:
  • Promovarea intelegerii de catre elevi a obiectivelor mondiale ale dezvoltarii durabile;
  • Prezentarea celor 17 obiective mondiale, a terminologiei si a conceptelor;
  • Prezentarea partenerilor implicati: GENERAL ASSEMBLY OF THE UNITED NATIONS, UNICEF, UNESCO;
  • Constientizarea importantei temelor propuse pentru umanitate si pentru planeta;
  • Fixarea cunoștințelor;
  • Consolidarea cunoștințelor interdisciplinare si transdisciplinare (Limba Engleza, Limba Română, Fizica, Chimie, Geografie, Istorie, Bilogie, Cultura Civica, Educatie plastica, Educatie pentru sanatate).
  • Stimularea creativității, a curiozității, a dorinței de cunoaștere;
  • Autoevaluarea în cadrul echipelor;
  • Dezvoltarea spiritului altruist și autocompetitiv;
  • Atragerea elevilor printr-un conținut stimulativ interesant prezentat in format letric dar si multimedia;
  • Dezvoltarea competentelor CLIL (Content and Language Integrated Learning);
  • Generare de idei, rezolvare de probleme, gasire de solutii si exprimarea lor in format variat, ( inteligente multiple);
  • Constientizarea rolului exemplului personal in acest demers.